piątek, 15 kwietnia 2011

Balkony, tarasy, loggie - kwestie sporne

W wielu branżowych publikacjach można napotkać powracające pytania (szczególnie ze strony lokatorów) wyrażające wątpliwość co do przynależności tychże elementów budynku.

fot. photo.ernstig/flickr.com

Aby usystematyzować temat, należny stwierdzić jednoznacznie, iż balkony, tarasy i tzw. loggie nie zaliczamy do powierzchni użytkowych lokali. Dzieje się tak na mocy ustawy o ochronie praw lokatorów, ustawy o własności lokali. Mamy tu do czynienia z częsciami nieruchomości wspólnej.

Te wyjaśnienia w oczywisty sposób tematu nam nie zamykają. Często poddawana w wątpliwość (poprzez różne, nierzadko sprzeczne interpretacje) jest kwestia konserwacji i utrzymania stanu technicznego. A mianowicie kto w rzeczywisty sposób ma to wykonywać?

W prostym wyjaśnieniu można ując to tak: część konstrukcyjna balkonu to sfera działań zarządcy/administratora. Przeglądy budowlane, których zlecanie należy do obowiązków zarządcy muszą uwzględniać oględziny tychże elementów. Natomiast kwestie związane z użytkowaniem bieżącym balkonu to już domena właściciela lokalu.

Niniejsze kwestie jeśli nastręczają wątpliwości, dobrze byłoby ując w regulaminie wspólnoty, przyjętym na drodze uchwały:

powyżej Art22 ust.3 Ustawy o wl

Dotyczy to także kwestii opłat za użytkowanie balkonów (jako części wspólnych). Wydaje się możliwym ustalenie odrębnej opłaty za utrzymanie balkonów, tak aby uzyskać dodatkowe fundusze na przyszłe remonty i konserwacje. W przypadkach szczególnych, gdyż SN zastrzegł, że możliwość posłużenia się w takiej sytuacji umową zawartą przez właściciela lokalu ze wspólnotą mieszkaniową w celu określenia w umowie zasad ponoszenia wydatków związanych z utrzymaniem takiego balkonu w należytym stanie zdaje się nie wchodzić w rachubę, ponieważ umowa taka mogłaby określać zasady korzystania przez właściciela lokalu ale tylko z części wspólnych budynku w zakresie przekraczającym jego udział w nieruchomości wspólnej (uchwała SN z dnia 19 czerwca 2007 r., III CZP 59/07, LEX nr 270441)

Reasumując: 
- balkon nie jest pomieszczeniem, 
- powierzchnia lokalu go nie uwzględnia,
- administracja dba o jego konstrukcję(stan techniczny),
- właściciel ma obowiązek partycypować w kosztach tak jak w częściach wspólnych( do których balkon możemy zaliczyć).

/Grzegorz Biernat/

Brak komentarzy: